Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ПОРЯДОК ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ
Статтею 55 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Суд розглядає тільки письмові звернення, які відповідають установленій процесуальним законом формі. Заявник готує звернення (позовну заяву, заяву або скаргу) до суду самостійно або з допомогою адвокатів чи інших фахівців у галузі права, які надають юридичні консультації з цього приводу.
ПРИЙОМ ТА РЕЄСТРАЦІЯ ЗАЯВ, СКАРГ, ЗВЕРНЕНЬ
У Чигиринському районному суді Черкаської області прийом позовних заяв, заяв, скарг, судових справ та інших документів, які безпосередньо стосуються розгляду судових справ, здійснюється працівниками відділу прийому та реєстрації з понеділка по четвер з 08-00 год. до 17-00 год. тел. (4730) 2-90-17.
Зазначені документи можуть також надсилатися поштою.
При подачі позовної заяви до відділу прийому та реєстрації особисто позивачем необхідно надати працівнику відділу документи, що посвідчують особу (паспорт, посвідчення тощо). Якщо позовну заяву подає представник позивача, то необхідно надати працівнику відділу довіреність та документ, що посвідчує особу.
До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб.
Позовні заяви в день їх надходження реєструються після чого здійснюється їх автоматичний розподіл між суддями.
У цивільних судових справах, крім справ наказного провадження, та адміністративних справах суддею визначається дата судового слухання (попереднього судового засідання чи судового засідання), виписуються повідомлення учасникам, які беруть участь у справі, і надсилається ухвала про відкриття провадження у справі, де зазначається найменування суду, прізвище та ініціали судді, номер справи, сторони у справі і суть позовних вимог, час і місце проведення засідання та пропозиція в зазначений строк надати письмові пояснення та заперечення.
ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ СУДОВИЙ РОЗГЛЯД
Судовий розгляд справ здійснюється державною мовою. Особи, які беруть участь у справі і не володіють або недостатньо володіють українською мовою, у порядку, встановленому Законом, мають право робити заяви, давати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача.
Судові справи розглядаються в залах судових засідань Чигиринського районного суду, які знаходяться на першому поверсі та мають відповідну нумерацію: зал № 1 та 2 – кримінальні провадження, зал № 3 – цивільні, адміністративні справи та справи про адміністративні правопорушення. Під час судового розгляду справи здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Фіксування судового засідання технічними засобами здійснює секретар судового засідання або за розпорядженням головуючого інший працівник апарату суду.
Перед початком слухання секретар судового засідання або судовий розпорядник з'ясовує явку учасників судового процесу і запрошує їх до зали судового засідання.
Присутні в залі судового засідання повинні дотримуватися порядку судового розгляду, який забезпечується головуючим суддею та судовим розпорядником.
Усі присутні в залі судового засідання при вході до нього судді повинні встати.
Учасники судового процесу, а також інші особи, які перебувають у залі судового засідання, зобов'язані звертатися до судді (суду) словами "Ваша честь", "Високий суд" і підкорятися розпорядженням головуючого. Звернення одного учасника судового процесу до іншого починається словом "шановний (шановна)".
ЯК ОЗНАЙОМИТИСЯ З МАТЕРІАЛАМИ СУДОВОЇ СПРАВИ?
Для ознайомлення з матеріалами розглянутої судової справи слід звернутися із заявою до суду та подати її до відділу прийому та реєстрації.
Можливість ознайомитися з матеріалами справи в Чигиринському районному суді надається в день звернення із заявою.
У день судового розгляду справи з її матеріалами можна ознайомитись у секретаря судового засідання. В інших випадках ознайомлення відбувається у кабінеті інформаційно-розпорядчого відділу суду з понеділка по п’ятницю з 08-00 год. до 17-00 год. тел. (4730) 2-90-17.
ЯК І ХТО МОЖЕ ОТРИМАТИ ДОСТУП ДО МАТЕРІАЛІВ СПРАВИ ТА КОПІЮ СУДОВОГО РІШЕННЯ?
Письмовою інформацією щодо результатів розгляду справи, що надається особі, є також копія судового рішення. Таку копію, засвідчену печаткою суду, мають право отримати особи, які відповідно до Закону брали участь у справі (зазвичай це сторони, треті особи, їхні представники). Особи, які не брали участі у справі, також мають право на копію судового рішення, якщо воно безпосередньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов’язків. Крім того, усім зазначеним особам апарат суду зобов’язаний забезпечити можливість ознайомитись в суді з матеріалами справи, серед яких є й судове рішення.
Особи, які беруть участь у справі, мають право одержати копію судового рішення у справі в порядку, встановленому процесуальним законом.
Особи, які беруть участь в адміністративній справі, можуть отримати в суді копію постанови чи ухвали суду у будь-який час після їх прийняття. Копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається особі, яка бере участь у справі, але не була присутня в судовому засіданні.
Видача копій судових документів за поточний рік здійснюється працівниками виконавчого відділу в понеділок-четвер з 08-00 год. до 17-00 год., в п’ятницю з 08-00 год. до 15-00 год. тел. (4730) 2-90-17, за минулі роки – архіваріусом суду в понеділок-четвер з 08-00 год. до 17-00 год., в п’ятницю з 08-00 год. до 15-00 год. тел. (4730) 2-90-17 .
Особи, які не беруть (не брали) участі у справі, мають право на доступ до судового рішення за правилами Закону України «Про доступ до судових рішень». Такі особи можуть ознайомитися з судовим рішенням у повному обсязі лише у разі, якщо воно безпосередньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов'язків.
Вони можуть вимагати від апарату суду забезпечити:
1) доступ до матеріалів справи;
2) ознайомлення з судовим рішенням у повному обсязі;
3) отримання копії рішення, що виготовлена апаратом суду;
4) виготовлення копії рішення самостійно за допомогою власних технічних засобів в приміщенні суду.
Для реалізації одного чи декількох з цих прав особі потрібно звернутися до апарату відповідного суду з письмовою заявою, яка повинна містити обґрунтування, чому судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод чи інтересів.
При підготовці заяви найбільше уваги слід приділити обґрунтуванню того, що рішення безпосередньо стосується інтересів даної особи. Необов'язково вказувати усі реквізити потрібного судового рішення, треба вказати лише ті, що відомі заявникові. Але їх має бути достатньо, щоб працівник апарату суду зміг знайти відповідне судове рішення.
Відповідальний працівник апарату суду розглядає заяву невідкладно, а у випадках, коли розгляд потребує додаткового вивчення, - протягом трьох робочих днів.
Працівник апарату суду може відмовити у доступі до судового рішення лише у разі, якщо:
1) заявник не має процесуальної дієздатності або від його імені звернулася особа, яка не має на те відповідних повноважень;
2) матеріали справи передані до іншого суду чи на зберігання до державної архівної установи;
3) судове рішення безпосередньо не стосується прав, свобод, інтересів чи обов'язків заявника.
Цей перелік є вичерпним.
У разі відмови у задоволенні заяви працівник апарату суду зобов'язаний видати заявнику вмотивоване письмове рішення із зазначенням порядку його оскарження.
Надання дозволу на доступ до судового рішення або відмова у цьому можуть бути оскаржені заінтересованою особою до голови суду, або ж до суду відповідно Кодексу адміністративного судочинства України.